headerphoto
Mit málló kőre nem bizol: mintázd meg levegőből. (Weöres S.)

BEVEZETÉS A TANÍTÁSI DRÁMA ALKALMAZÁSÁBA

pedagógus-továbbképzés

Óraszám: 30 óra (30x45')
Képzési időpontok: 2011. május 21-22.; 2011. május 28-29.
Résztvevők száma: max. 25 fő
Tanárok: Romankovics Edit és Takács Gábor, a budapesti Káva Kulturális Műhely színész-drámatanárai(www.kavaszinhaz.hu)

A képzés céljai:
. megismertetni a résztvevőket az oktatási-nevelési folyamatban kiválóan alkalmazható tanítási dráma (DIE = Drama in Education) főbb céljaival, jellegzetességeivel, eszközeivel;
. a résztvevők kíváncsiságának és játékkedvének felkeltése (pl. saját élményű játékokon keresztül);
. a tanítási drámában alkalmazott eszközök használatának bátorítása.

Főbb tematikai elemek:
. a dramatikus tevékenységek rendszerezése
. miről, mikor, miért játsszunk drámát?
. munkaformák (konvenciók) és használatuk jellegzetességei
. a tanítási dráma szerkezeti felépítése
. a drámatanár munkája
. a dráma "szeme"

Jelentkezés: Fekete Gabriellánál, tel: 060 3544 355, e-mail: dramaped@gmail.com.



DRÁMAFUTÁR 2011

Márciusban új tartalmakkal bővülve újra útjára indul a 2010-es évben nagy érdeklődést kiváltó Drámafutár elnevezésű programunk, melynek kedvezményezettjei ismét a Vajdaságban magyar tannyelven oktató általános és középiskolák lesznek. A Drámafutár elnevezésű program ingyenesen kínál tanítási dráma- és kompetenciafejlesztő foglalkozásokat az iskoláknak Fekete Ágnes vezetésével, a budapesti Káva Kulturális Műhely szakmai együttműködésével.
A tavalyi programunk több ponton módosult: az előző évi 50 órához képest idén 25 órára tarthatnak igényt pedagógusaink, és öt különböző témájú foglalkozás közül választhatnak. A tanítási drámaórák mellett két új kompetenciafejlesztő játék került be a programcsomagunkba, az egyik foglalkozás ön-és csapatismereten alapuló szerepjáték, a másik pedig csapatépítő játékokból épül fel.
A drámaórák 3 illetve 4 tanítási óra idejének felelnek meg, és mindig egy adott osztály diákjaival valósulnak meg.

A 2011-es évi Drámafutár program drámaórái:
Áldozat (10-14 éveseknek). Téma: áldozati lét, társadalmi erőszak, félelem.
Fű alatt (14-16 éveseknek). Téma: droghasználat kortárs közösségben, felelősség.
AB (15-16 éveseknek). Téma: fiatalkori nem kívánt terhesség és következményei, párkapcsolatainkban az egymás iránti felelősség érzete.
Barlang (11-16 éveseknek). Kommunikációs és értékválasztós játék.
Együtt könnyebb (9-14 éveseknek). Csapatépítő játéksor.

A Drámafutár program lehetőséget teremt a közös gondolkodásra. Segít egymás elfogadásában, az egymás iránti bizalom létrehozásában, a közösségbe való beilleszkedésben, a felelősségteljes és aktív közösségi hozzáállás kialakításában, valamint abban, hogy az eltérő kultúrájú, etnikumú gyerekek már az iskolában elsajátítsák az együttműködés készségeit.

Bővebb információ kérhető Fekete Ágnestől a dramaped@gmail.com címen vagy a 060/087-19-84-es telefonszámon.
A részletes leírás megtekintése.



GYERMEKSZÍNJÁTSZÓK IV. MŰHELYTALÁLKOZÓJA BÁCSFEKETEHEGYEN

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság, a bácsfeketehegyi Feketics ME, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete és a budapesti székhelyű Magyar Drámapedagógiai Társaság szervezésében 2011. május 7-8-án megtartotta a IV. Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozót Bácsfeketehegyen.

Tizenkilenc színjátszó csoport mutatkozott be a kétnapos rendezvényen.

A fellépők 13 településről érkeztek: Adáról, Gunarasról, Csantavérről Zomborból, Bácskossuthfalváról, Kuláról, Szabadkáról, Nagybecskerekről, Törökkanizsáról, Udvarnokról, Verbászról, Bácsfeketehegyről és Szabadszállásról (Magyarország).

Évről évre a már ismert és barátként visszajáró csoportok mellett a találkozóra újabb és újabb csapatok is jelentkeznek. Idén két település színjátszói kapcsolódtak fesztiválunkhoz. Ők Verbászról és Udvarnokról érkeztek.

299 fellépő és 22 rendező tanár munkájába nyertünk bepillantást a hétvégén.

Az előadásokat háromtagú szakmai értékelő bizottság véleményezte: Kalmár Zsuzsanna színművész (Szabadkai Népszínház), Hegedűs Jenő rendező (Szeged-Budapest) és Mess Attila színész, rendező, a Szlovéniai Carpe Diem színjátszócsoport vezetője.

A csoportvezetőknek adott szakmai visszajelzések mellett az ő tisztjük volt az is, hogy kiválasszanak egy darabot, amely Vajdaságot képviseli Debrecenben a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó Gáláján.

Idén az adai Cseh Károly Általános Iskola Barapart nevű színjátszócsoportja érdemelte ki az utazást, Karinthy Frigyes: Az emberke tragédiája című előadásért.

A mintegy háromszáz fellépőre kiegészítő programként egy közösségépítő játék is várt, melyet a bácskossuthfalvi Szabadidőszervezők Egyesületének tagjai vezettek.

A rendezvény támogatója a Szülőföld Alap és a Nemzeti Kulturális Alap volt.


Szülőföld Alap Szülőföld Alap

GYERMEKSZÍNJÁTSZÓK IV. MŰHELYTALÁLKOZÓJA BÁCSFEKETEHEGYEN

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság színjátszó találkozót szervez 2011. május 7-8-án Bácsfeketehegyen, amelyre gyermek- és diákszínjátszó csoportok nevezését várjuk Vajdaság minden részéről. A rendezvény célja a megmutatkozási lehetőség mellett a szakmai visszajelzés biztosítása. Műfaji megkötés nincs. A találkozó nem verseny jellegű, azonban az előadásokat részletes elemzés követi. A rendezőkkel folytatott szakmai beszélgetés alatt a fellépő gyerekekre közös játék vár.

A rendezvény lehetőséget nyújt a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó gálájára szóló meghívásra. Ennek követelménye: az előadás alsó tagozatosoknál nem haladhatja meg a 15 percet, felső tagozatosoknál a 25 percet.

A jelentkezési határidő: április 8. Bővebb információ: Fekete Gabriella, tel: 060 3544 355, e-mail: dramaped@gmail.com.
A nevezési lap letöltése.


HELYZETBE HOZOTT PROBLÉMÁK

továbbképzés gyermek- és diákszínjátszó rendezők számára

Óraszám: 8 óra
Képzési időpont: 2011. március 12.
Résztvevők száma: max. 25 fő
Tanár: Bethlenfalvy Ádám, a budapesti Kerekasztal Színházi Nevelési Központ színész-drámatanára
(www.kerekasztalszinhaz.hu)

Talán nem túlzás azt állítani, hogy egy színjátszó előadás sikere azon múlik, hogy a szereplők mennyire érzik magukénak az előadásban megjelenő szerepeket, problémákat, formákat. A színjátszó rendező egyik legfontosabb feladat, hogy lehetővé tegye a gyerekek számára a bemutatott darab megértését, lehetőleg szituációkon, játékokon keresztül. Természetesen, ezután előadássá kell alakítani a játékokat, a nézők számára is izgalmas, összefüggő jelenetekké.
Az egész napos műhelymunka során ebben a munkában használható gyakorlatok, módszerek kerülnek majd kipróbálásra, hogy saját tapasztalataikat hasznosíthassák majd a színjátszó rendezők a színjátszó csoportok próbáin.

A képzés céljai:
. szakmai segítséget nyújtani az idei, készülő előadások rendezésében
. a színházi ismeretek bővítése
. a résztvevők kreativitásának ösztönzése
Jelentkezés: Fekete Gabriellánál, tel: 060 3544 355, e-mail: dramaped@gmail.com.


A DRÁMAPEDAGÓGIÁRÓL ÉLMÉNYSZERŰEN
PEDAGÓGUS-TOVÁBBKÉPZÉS

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság 2010. december 4-én, szombaton egész napos drámapedagógiai továbbképzést tart a bácsfeketehegyi kultúrotthonban. A drámanap alkalmával pedagógusaink neves budapesti drámatanárok és kultúrantropológusok segítségével szerezhetnek gyakorlati tapasztalatot a drámapedagógia lehetőségeiről, tanórán való alkalmazhatóságáról. Az érdeklődők a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság támogatásával Bethlenfalvy Ádám, Hajós Zsuzsa, Horváth Kata, Romankovics Edit és Takács Gábor saját élményű foglalkozásain vehetnek részt.

A foglalkozások előadói és témái:

Bethlenfalvy Ádám (a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ színész-drámatanára):
Nézőpont és szituáció. Avagy miként lehet tananyagból drámai alapanyag?
Ez a háromórás tréning arra tesz kísérletet, hogy gyakorlati módon mutassa be, hogy miként lehet a drámapedagógia eszköztárát tanórán alkalmazni. Azt vizsgáljuk, hogy milyen módszerekkel lehet problémaközpontú eseménnyé változtatni egy irodalom, történelem, vagy földrajz órát.
Takács Gábor (a Káva Kulturális Műhely színész-drámatanára):
A fórum színháztól a színházi nevelésig. Elméleti és gyakorlati ismertető
A foglalkozás célja olyan színházi formák megismertetése, melyek a közösségi gondolkodást helyezik a középpontba. A résztvevők újabb tapasztalatokat és ismereteket szerezhetnek többek között a tanítási drámáról is. Ez utóbbi módszer alkalmazását a Drámafutár elnevezésű programot befogadó vajdasági iskolák pedagógusai már megfigyelhették. Most lehetőség nyílik a műhelytitkok megismerésére...
Romankovics Edit (a Káva Kulturális Műhely színész-drámatanára):
Szövegfeldolgozás dramatikus technikákkal
Egy történet kapcsán olyan dramatikus formákkal, drámajátékos konvenciókkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, amelyek irodalmi művek mélyebb megértését szolgálják, és segítségül hívhatók a napi tanítási gyakorlatban is egy-egy szöveg élménygazdag feldolgozásához.
Hajós Zsuzsa (a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ színész-drámatanára)
"Mellékesen élek itt a földön, épp csak úgy... együtt a többivel..."
Ön- és társismeret, közösségépítés, értékkeresés osztályfőnöki és egyéb tanítási órákon.
A saját élményre építő, arra folyamatosan reflektáló 90 perces foglalkozás alatt megkísérlünk többek között kamaszodó tanítványaink fejével gondolkodni, ránézni magunkra, az oktatási rendszerre és a világra az ő szemükkel is. Nemcsak órákon használható gyakorlatokat veszünk sorra, hanem a nevelési cél érdekében kiaknázható, a fiatalokat megmozgató eszközöket, "termékeket" is feltérképezzük. Internethasználók és számítógépes játékok ismerői előnyben.
Horváth Kata (kulturális antropológus, Anblokk Egyesület - Káva Kulturális Műhely)
Hátrányos helyzetű gyerekek és a dráma
Kulturális antropológusként 10 éve végzek kutatásokat magyarországi falvak cigánytelepein. Az elmúlt 4 évben pedig a Káva kulturális Műhely három olyan programjában is résztettem kutatóként, amelyek valamilyen módon érintik a cigány kisebbséghez tartozó gyerekek, fiatalok és felnőttek társadalmi integrációjának kérdését. Konkrétan azt, hogy a dráma eszközeivel mit tudunk elérni ezen a jelenleg gyakran kilátástalannak tűnő, és feszültséggel és konfrontációval teli területen. A workshopon az eddigi munkám során (különösen a Drámadrom programban) szerzett tapasztalataimat szeretném megosztani a hallgatósággal, illetve egy beszélgetést kezdeményeznék az általuk érzékelt problémákról.

A továbbképzés időpontja: 2010. december 4., 9.30-tól 17.15-ig.
Helyszín: a bácsfeketehegyi Kultúrotthon emeleti termei. (JNH u. 24.)
Részvétel előzetes bejelentkezés útján lehetséges.
A jelentkezési cím: dramaped@gmail.com. Telefonszám: 062-84-96-029 (Hajvert Lódi Andrea).
Jelentkezési határidő: 2010. november 27.


DRÁMAFUTÁRKODTUNK

Szervezetünk Drámafutár elnevezésű programja a 2009/10-es tanév második felében 1.000.000. forintot nyert a Szülőföld Alap Oktatási és Szakképzési Kollégiumának pályázatán. Drámafutár programunk célja az volt, hogy gyakorlati úton ismertessük meg Vajdaság-szerte a drámapedagógia egyik módszeregyüttesét, a tanítási drámát. A program utazó drámatanára a bácsfeketehegyi Fekete Ágnes volt, mentorai pedig a budapesti Káva Kulturális Műhely színházi nevelési társulatának tagjai. A Szülőföld Alap támogatásával a vajdasági általános- és középiskolák magyar tannyelvű tagozatai számára hat különböző témájú drámaórát biztosítottunk, melyek közül az iskolák szabadon választhattak (a drámaórák mindegyike egy-egy a diákokat érintő emberi, erkölcsi és társadalmi problémáról szólt: kiközösítés, társadalmi erőszak, identitás-megőrzés, felelősség stb).
Az ötven tanítási drámaórát biztosító pályázat révén 12 település 16 iskolájának 1022 diákja ismerhette meg a tanítási drámát, mint izgalmas gondolkodási formát. A módszer azt kínálta a diákoknak, hogy egyenrangú partnerként gondolkodjanak a foglalkozást vezető drámatanárral egy adott probléma kapcsán, egy konkrét történeten keresztül, színházi játékok segítségével. Elvárásunk ebből a szempontból az volt, hogy a feldolgozott kérdések kapcsán elinduljon bennük egy gondolkodás-váltás. Megtapasztalják a problémákról való nyitott "játék" és beszélgetés élményét, így igényük alakuljon ki a közös gondolkodásra. Megtapasztalják az elfogadó légkörben való tanulás élményét, megismerjék egymás gondolatait, hogy ez is hozzájáruljon az osztályon belüli feszültségek oldódásához. Elvárásunk beigazolódott, hisz a játékkedv, a közös történetalakítás, egymás véleményének meghallgatása, a rengeteg kérdés, melyek a történetek kapcsán felmerülnek, s a közös megoldási lehetőségek keresése összekovácsolhatta az osztályokat, s minden esetben egy következő drámaóra beiktatását kérték.
A program megvalósítását a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság támogatása segítette ki. Reméljük, hogy a következő tanévben tudjuk folytatni, és új tartalmakkal bővíteni ezt a fajta szolgáltatást iskoláink részére, további pedagógusképzésekkel kiegészítve, a drámapedagógia vajdasági meghonosítása érdekében.

A települések és iskolák sora, ahová a 2009/2010-es tanév második felében eljutott a Drámafutár:

Időpont
Iskola, település
Osztály
Február 8. Ady Endre Kísérleti Á.I., Kishegyes
8.
Február 8. Ady Endre Kísérleti Á.I., Kishegyes
7.
Február 9. Ady Endre Kísérleti Á.I., Kishegyes
8.
Február 9. Ady Endre Kísérleti Á.I., Kishegyes
7.
Február 10. Ady Endre Kísérleti Á.I., Kishegyes
7.
Február 12. Testvériség Egység Á.I., Zombor
7.
Február 12. Veljko Petrović Gimn., Zombor
2.
Február 27. Cseh Károly Á.I. / Kerekítő MPE, Ada
4.
Március 1. Cseh Károly Á.I., Ada
4.
Március 2. Cseh Károly Á.I., Ada
6.
Március 2. Cseh Károly Á.I., Ada
6.
Március 3. Cseh Károly Á.I., Ada
8.
Március 3. Cseh Károly Á.I., Ada
8.
Március 4. Cseh Károly Á.I., Ada
7.
Március 4. Cseh Károly Á.I., Ada
7.
Március 5. Cseh Károly Á.I., Ada
3.
Március 5. Cseh Károly Á.I., Ada
5.
Március 15. Moša Pijade Á.I., Pacsér
6.
Március 15. Moša Pijade Á.I., Pacsér
8.
Március 16. Majsai Úti Á.I., Szabadka
6.
Március 16. Majsai Úti Á.I., Szabadka
5.
Március 17. Majsai Úti Á.I., Szabadka
5.
Március 17. Majsai Úti Á.I., Szabadka
7.
Március 18. Majsai Úti Á.I., Szabadka
6.
Március 18. Majsai Úti Á.I., Szabadka
7.
Március 19. Moša Pijade Á.I., Pacsér
5.
Március 19. Moša Pijade Á.I., Pacsér
7.
Március 30. Id. Kovács Gyula Á.I., Bácskossuthfalva
7.
Március 30. Id. Kovács Gyula Á.I., Bácskossuthfalva
7.
Március 31. Petőfi Brigád Á.I., Kula
3.
Március 31. Petőfi Brigád Á.I., Kula
4.
Április 1. Nikola Đurković Á.I., Bácsfeketehegy
7.
Április 12. Ady Endre Kísérleti Á.I., Kishegyes
5.
Április 12. Ady Endre Kísérleti Á.I., Kishegyes
5.
Április 13. Jovan Jovanović Zmaj Á.I., Szabadka
5.
Április 14. Petőfi Brigád Á.I., Kula
6.
Április 15. Petőfi Brigád Á.I., Kula
7.
Április 16. Jovan Jovanović Zmaj Á.I., Szabadka
4.
Április 19. Petőfi Sándor Á.I., Doroszló, Doroszló
3-4.
Április 19. Petőfi Sándor Á.I., Doroszló
5-6.
Április 20. Petőfi Sándor Á.I., Doroszló
7-8.
Május 10. Nikola Tesla Á.I., Újvidék
7.
Május 11. Nikola Tesla Á.I., Újvidék
4.
Május 11. Nikola Tesla Á.I., Újvidék
3.
Május 12. Stevan Sremac Á.I., Tornyos
6.
Május 13. Stevan Sremac Á.I., Zenta, Emlékiskola
4.
Május 13. Stevan Sremac Á.I., Zenta, Emlékiskola
6.
Május 25. Vegyészeti Szakközépiskola, Szabadka
1.
Május 26. Vegyészeti Szakközépiskola, Szabadka
1.
Május 27. November 11. Á.I., Zenta
7.
A Drámafutár programfüzetét, melyben a foglalkozásokról olvashat részleteket, itt letöltheti.

A Magyar Szóban megjelent interjút és riportot itt és itt olvashatja.

Fotóinkat a Galériában találja.



Szakmai napokat tartottunk

Egyesületünk szervezésében, a Szülőföld Alap támogatásával 2010. március 6-án Bácsfeketehegyen képzésre került sor gyermek- és diákszínjátszó csoportvezetők részére. A rendezvényre Topolyáról, Szabadkáról, Bácskossuthfalváról, Temerinből, Bácsgyulafalváról, Kishegyesről, Pacsérról és Bácsfeketehegyről érkeztek résztvevők (óvodapedagógusok, tanítók, tanárok, amatőr színjátszók). Két budapesti színész-drámatanár tartott műhelyfoglalkozást számukra: Hajós Zsuzsa (Kerekasztal Színházi Nevelési Központ) és Sereglei András (Káva Kulturális Műhely). Mindketten számos díjazott előadás rendezői is.

Hajós Zsuzsa foglalkozásának témája az Írott szövegek kreatív kezelése volt. A foglalkozás során a résztvevők a kész forgatókönyből készülő előadás módszertani tudnivalóival ismerkedtek, középpontba helyezve azt a kérdést, hogyan válhat egy előre megírt darab a csoport sajátjává, mitől lesz játékuk őszinte és hiteles. Sereglei András a saját élményből építkező előadáskészítés kapcsán vezetett műhelymunkát. Itt azzal foglalkoztak a résztvevők, milyen úton készülhet előadás a diákok saját improvizációiból, saját problémáikról, azokról a témákról, melyek őket leginkább foglalkoztatják. Szó volt arról is, hogyan készülhet izgalmas, őszinte játék egy-egy ünnepi műsorra, melyet a csoportvezető felsőbb kérésre készít.
A gyermek- és diákszínjátszó rendezők képzése március 13-án folytatódott. A március 6-i résztvevők mellé újak is csatlakoztak Szenttamásról, Bezdánból, valamint Óbecséről. A rendezvény megszervezésében a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet volt partnerünk.
Fotóinkat a Galériában találja.



SZÍNHÁZAT NÉZTÜNK

A budapesti székhelyű Országos Diákszínjátszó Egyesülettel való együttműködésünk keretében 2010. április 16-18-ig Debrecenbe utazott tíz vajdasági fiatal abból a célból, hogy megtekintse az Országos Diákszínjátszó Találkozó (a középiskolás korosztály felmenő rendszerű országos versenyének) döntőjén szereplő előadásokat, résztvegyen a tréningeken, és tapasztalatokat gyűjtsön a színjátszás terén, illetve a fiatalok szerepvállalásáról az egyesületben. A fiatalok négy vajdasági település színjátszói voltak: Pál Adrián és Vajda Arnold Bácsgyulafalváról, Szarka Ákos, Szombati Dorottya és Szalajevics Viktor Bácsfeketehegyről, Oláh Tamás és Muhi László Magyarkanizsáról, Verebes Judit, Molnár Gábor Nóra és Surányi Emese Zentáról. Szakmai útjuk a Nemzeti Civil Alap támogatásával valósult meg. Ugyanennek a programnak keretében vettek részt vajdasági fiataljaink az Országos Diákszínjátszó Egyesület évi közgyűlésén májusban, ahol új tapasztalatokat gyűjtöttek a fiatalok civil egyesületi tevékenységeiről, feladatairól, lehetőségeiről.



SZÍNJÁTSZÓ TALÁLKOZÓT TARTOTTUNK

2010. május 15-16-án szerveztük meg a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szakmai támogatásával, a budapesti székhelyű Magyar Drámapedagógiai Társasággal együttműködve III. Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozónkat bácsfeketehegyi helyszínnel. A Találkozó kétszázhatvannyolc gyermekszínjátszó részvételével zajlott le, ahol huszonegy rendező tanár munkájába nyerhettünk bepillantást. A találkozót idén Csóré Róbert, Kishegyes Község polgármesterének támogató szavai nyitották meg.

A Találkozón tizenhét csoport lépett színpadra, közöttük művelődési egyesületek keretében működő csoportok (a zombori Magyar Polgári Kaszinó Diákszínjátszó csoportja, a kulai Népkör Magyar Művelődési Központ gyermekszínjátszói, a bezdáni Varázspálca csoport, a doroszlói Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesület színjátszó csoportja, a törökkanizsai Ablak Színház, a szabadkai Fabula Rasa Gyermekszínjátszó Grund és a Nagybecskereki Oktatási Központ mindkét generációja) és iskolai keretekben tevékenykedők (az adai Barapart, a doroszlói Petőfi Sándor Általános Iskola színjátszó csoportja, a kispiaci Rosszcsontok, a temerini Petar Kočić Általános Iskola negyedikesei, a csantavéri Hatbések, a kispiaci Színjátszó Kölykök, a gunarasi Táltos csoport tagjai, a csantavéri Figurások és az óbecsei Csiribiri Társulat). Az előadásokra a műfaji sokszínűség, a megvalósításban használt ötletek eredetisége, a sablonoktól való mentesség volt jellemző.

A találkozó zsűritagjai, Hegedűs Jenő szegedi rendező, Varga Tamás és Mess Attila színművész részletes értékelést adtak a csoportvezetőknek, és konkrét tanácsokkal segítették továbbhaladásukat. A felkészítő tanárok egy-egy példányt kaptak ajándékul a Kézikönyv az amatőr színtársulatok számára című kötetek egyikéből, melyek a Művelődési Intézet kiadásában jelentek meg. A fellépő gyerekek közösséggé kovácsolását a bácskossuthfalvi Szabadidőszervezők Egyesületének tagjai vállalták, akik mindkét napon kalandos játéksorral örvendeztették meg őket.
A rendezvény támogatói a Szülőföld Alap, a Szekeres László Alapítvány és a Nemzeti Civil Alap voltak. A lebonyolításban segítségünkre voltak a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete és Feketics Művelődési Egyesület tagjai. A zsűri javaslata alapján idén a kulai Népkör Magyar Művelődési Központ Tini Actors csapata kapott meghívást Budapestre az Országos Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozó Gáláján való részvételre. Június első hétvégéjén ők képviselték Vajdaságot, Németh Ervin Ludas Matyi című darabjával, Pásztor József rendezésében.
Fotóinkat a Galériában találja.



OKTATÓKÉNT VETTÜNK RÉSZT EGY AKKREDITÁLT DRÁMAPEDAGÓGIAI KÉPZÉSBEN

Az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör felkérésére egyesületünk három tagja április 24. és május 19. között pedagógus-továbbképzést vezetett Óbecsén. Ők Mácsai Mónika drámajátékvezető, (Magyarkanizsa), Lódi Andrea drámapedagógus és Fekete Ágnes drámajátékvezető (Bácsfeketehegy) voltak. A Drámajátékok alsó tagozatban címmel megtartott képzésen huszonnyolc tanító vett részt Óbecse község területéről.

Szülőföld Alap

GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ MŰHELYTALÁLKOZÓ MÁJUSBAN

Módosult időpontban, 2010. május 15-én és 16-án tartjuk meg színjátszó találkozónkat Bácsfeketehegyen, amelyre gyermek- és diákszínjátszó csoportok nevezését várjuk Vajdaság minden részéről. A rendezvény célja a megmutatkozási lehetőség mellett a szakmai visszajelzés biztosítása. A találkozóra gyermek- és diákszínjátszó csoportok jelentkezését várjuk műfaji megkötés nélkül. A találkozó nem verseny jellegű, azonban az előadásokat részletes elemzés követi. A rendezőkkel folytatott szakmai beszélgetés alatt a fellépő gyerekekre közös játék vár a Szabadidőszervezők Egyesületének játékmestereivel.
A rendezvény lehetőséget nyújt a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó gálájára szóló meghívásra. Ennek követelménye: az előadás alsó tagozatosoknál nem haladhatja meg a 15 percet, felső tagozatosoknál a 25 percet.
A jelentkezési határidő: április 10.
Bővebb információ: Barta Júlia, tel: 024/738-003, vagy Lódi Andrea, tel: +381628496029. E-mail: dramaped@gmail.com.

A nevezési lap letöltése.
A program letöltése



JANUÁRBAN INDUL A DRÁMAFUTÁR

Társaságunk a Káva Kulturális Műhellyel együttműködésben kísérleti programot indít 2010. első felében, melynek kedvezményezettjei a Vajdaságban magyar tannyelven oktató általános és középiskolák lesznek. A Drámafutár elnevezésű program ingyenesen kínál tanítási dráma foglalkozásokat az iskoláknak, Fekete Ágnes vezetésével. Célunk a segítségnyújtás a gyerekek személyiségének fejlesztésében és a szociális készségek elsajátításában, közvetetten pedig a tanítási dráma módszerének megismertetése pedagógusainkkal.

Súlyos problémának tartjuk, hogy a szerbiai iskolákban még mindig háttérbe szorul a valódi, szabad gondolkodás és a rákérdezés; a diákok bevonása, személyes kapcsolódása egy-egy társadalmi problémához. A Drámafutár program lehetőséget teremt a közös gondolkodásra és a megoldások keresésére. Segít egymás elfogadásában, az egymás iránti bizalom létrehozásában, a közösségbe való beilleszkedésben. A felelősségteljes és aktív közösségi hozzáállást kialakításában.

A foglalkozások keretében a tanítási dráma módszerét alkalmazzuk, amely a szerbiai oktatási rendszerben ezidáig nem honosodott meg. A módszer alkalmazása során azt ajánljuk az osztálynak, hogy egyenrangú partnerként gondolkodjon egy konkrét emberi, társadalmi problémán. Az adott kérdést egy-egy konkrét történeten keresztül vizsgáljuk, melynek során drámapedagógiai munkaformákat kínálunk. Programcsomagunk hat különböző témájú drámaórát tartalmaz. Az egyes foglalkozások 4 tanítási óra idejének felelnek meg, és mindig egy adott osztály diákjaival valósulnak meg.

A Drámafutár program drámaórái:
Születésnap (9-12 éveseknek). Téma: a kiközösítés.
Áldozat (9-12 éveseknek). Téma: áldozati lét, társadalmi erőszak, félelem.
Naggyon tipikus (13-16 éveseknek). Téma: a környezet viszonyulása a könnyű drogokhoz, a drog használóihoz.
Leárnyékolt (13-16 éveseknek). Téma: egy nép megmaradásának nehézségei, feltételei, identitás megőrzése, képviselete, együttélés más népekkel.
Fű alatt (13-16 éveseknek): Téma: droghasználat kortárs közösségben, felelősség.
AB (15-16 éveseknek). Téma: fiatalkori nem kívánt terhesség és következményei, párkapcsolatainkban az egymás iránti felelősség érzete.

Az iskolák a felkínált foglalkozások közül választhatnak, attól függően, hogy melyik korosztállyal szeretnék megvalósítani a programot. A foglalkozásokon a meghívó iskola tanárai és pedagógiai vezetői megfigyelő státuszban vehetnek részt. Előtte és utána konzultációs lehetőséget ajánlunk számukra.

A program vezetője: Fekete Ágnes magyar szakos, drámajátékvezető, aki a budapesti Káva műhelyben eltöltött egyéves hospitálási tapasztalatait kamatoztatja idehaza. Mentora: Bori Viktor (Káva).

A program a Szülőföld Alap támogatásával valósul meg.

Bővebb információ kérhető Fekete Ágnestől a dramaped@gmail.com címen vagy a 060/087-19-84-es telefonszámon.

Programfüzet.

SZAKMAI NAPOK GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ RENDEZŐKNEK

Felhívjuk a színjátszó csoportok vezetőinek figyelmét, hogy 2010. március 6-án és március 13-án Bácsfeketehegyen szakmai napot szervezünk részükre Hajós Zsuzsa és Sereglei András (HU) koordinálásával. Célunk, hogy gyakorlati segítséget nyújtsunk a készülő előadások rendezésében.
Március 6-án két műhelyfoglalkozást kínálunk. Témáink:
- délelőtt: Írott szövegek kreatív kezelése a színpadon.
- délután: Saját élményből építkező előadáskészítés.
Március 13-án pedig konzultációs napra kerül sor, amely a csoportvezetők részéről hozott anyagokra koncentrál majd. Itt nyílik lehetőség arra, hogy az előadáskészítés folyamán fellépő konkrét kérdéseket, problémákat részletesen megvitassuk. Kérjük, mindenki hozza magával saját (készülőben lévő) darabjának szövegét!
Bővebb információ és jelentkezés: Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság, e-mail: dramaped@gmail.com, telefon: 024/738-826-os és +381628496029.


A KEREKASZTAL SZÍNHÁZ VAJDASÁGBAN

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával 2009. december 1-3-ig három vajdasági település iskoláiban: Kishegyesen, Bácsfeketehegyen és Bácsgyulafalván tartott színházi nevelési foglalkozást a budapesti Kerekasztal Színházi Nevelési Központ. A Fogságban című foglalkozás a hatalom kérdéskörét vizsgálja, célközönsége pedig az 1-2. osztályos kisiskolás korosztály. Nekik és velük játszották A császár új ruhája című Andersen-klasszikus feldolgozásával készült foglalkozást Perényi Balázs rendezésében. A IV. Országos Gyermekszínházi Szemlén 2007-ben különdíjat nyert foglalkozásban Bethlenfalvy Ádám, Hajós Zsuzsa, Lipták Ildikó, és Nyári Arnold színész-drámatanárok vettek részt.

Habár a hozott munkaformák és feladattípusok ismeretlenek voltak a gyerekek számára, azonnal bekapcsolódtak a játékba, és örömmel fogadták a felkínált szerepeket.
Tekintse meg fotóinkat a Galériában.
A Kerekasztal Színházi Nevelési Központ 2010. februárjában és márciusában játszik legközelebb a Vajdaságban. Akkor felsősöknek és középiskolásoknak szóló színházi nevelési foglalkozásokat hoznak, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel együttműködésben. A vendégszereplésről további információk Lódi Andreánál kaphatóak az andrea@vmmi.org villámposta címen és a 062/84-96-029-es telefonszámon.


ALAPOZÓ KÉPZÉST TARTOTTUNK

2009. november 28-29-én és december 5-6-án A drámapedagógia alapjai címmel újabb harminc órás képzést tartott Patonay Anita és Csordás Anett Bácsfeketehegyen. A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezésében lezajlott képzésre Bácsgyulafalváról, Pacsérról, Kishegyesről, Verbászról, Szabadkáról, Bajmokról, Bajsáról, Bácsföldvárról, Óbecséről és Bácsfeketehegyről éreztek résztvevők: színjátszó csoportvezetők, óvónők, tanítók, angol tanárok, leendő magyar tanárok. A továbbképzésen a drámapedagógia eszköztárának alapvető játékaival és gyakorlataival ismerkedtek meg tapasztalati úton.

A különböző készség- és képességfejlesztő gyakorlatok mellett bizalomjátékokat, ön- és csoportismereti, valamint színjátékos gyakorlatokat tanultak meg, és útmutatót kaptak a játéksorok tervezéséhez. Ezekkel a tapasztalatokkal gazdagodva a résztvevők gyerekekkel folytatott munkája nemcsak színesebbé és élményszerűbbé válik, de az oktatási rendszerünkben egyre égetőbbé váló készségfejlesztés igényére is válaszolni tudnak. A képzés a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság, a Szekeres László Alapítvány és a Tartományi Művelődési Titkárság támogatásával valósult meg.


DRÁMAPEDAGÓGIAI SZAKMAI NAP

A Százszorszép Gyermekház és a Theatrum Mundi Drámapedagógiai Egyesület 2010. február 6-án módszertani napot és szakmai találkozót rendez Szegeden Fodor Misi emlékére. A foglalkozásokat barátai, pályatársai, tanítványai vezetik. Helyszín: Százszorszép Gyermekház, Szeged, Kálvin tér 6.

Program:

9.00 Megnyitó
9.15 - 10.00 "Összerázó" játéksor
vezeti: Kulik Szilvia, Szeged
10.00- 11.30 Görög Ilona drámaóra vezeti: Rusz Csilla, Nagyvárad 10.00- 11.30 Drámajátékok alsó tagozatban vezeti: Kovács Éva, Fót
11.30- 13.30 Görög Ilona színpadra alkalmazása vezeti: Kis Tibor, Fót- Budapest 11.30- 13.30 Drámajáték lehetőségei az óvodában vezeti: Kunné Darók Anikó, Jászberény
13.30-14.30 ebédszünet
14.30-16.00 Lúdas Matyi - közös drámatervezés vezeti: Dr. Előd Nóra, Budapest 14.30-16.00 Kreatív zenei tréning vezeti: Pap Gábor, Budapest
16.00-17.45 "York napsütése" - Közérzetjavító tréning, dramatikus fantáziálás vezeti: Török László (Dafti), Szabadszállás (25-30 fő aktív részvételére és nézőkre számítunk.)

18.00-19.00 Gyermekszínházi és diákszínpadi bemutatók

Coster: Thill Eulenspiegel - regényadaptáció. Rendezte: Kovács Éva. 15 perc Játsszák: Fóti Fiókák

Hol van a Nap neve? szerkesztett játék Eörsi István, Nemes Nagy Ágnes, Parti Nagy Lajos és Piaget szövegeiből. Dal: Angyalföldi Zsuzsanna, Pap Gábor, Kocsis Csaba. Rendezte: Kis Tibor. 18 perc Játsszák: PEMZLI Színpad (zamárdi tábori előadás)

Váratlan macskának váratlan a szőre - szerkesztett játék Dolák-Saly Róbert, Örkény István, Eörsi István szövegeiből.
Dal: Pap Gábor Mozgás: Vig Ágnes. Rendezte Kis Tibor. 20 perc Játsszák: Fóti Figurások

A műhelyfoglalkozásokon korlátozott a résztvevői létszám, ezért előzetes regisztráció szükséges! Részvételi díj: 1500 Ft. A bemutató előadások megtekintése díjtalan, csoportokat is szívesen látunk!
Jelentkezési határidő: 2010. január 28.
Jelentkezni: a nevezési lapok kitöltésével és visszaküldésével lehet. (Százszorszép Gyermekház, 6721 Szeged, Kálvin tér 6. tel/fax. 62/420-278.) E-mail: info@szazszorszepgyermekhaz.hu

Jelentkezési lap letöltése.

A DRÁMAPEDAGÓGIA ALAPJAI
ÚJ IDŐPONTBAN, 2009. NOVEMBERÉBEN

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet értesíti az érdeklődőket, hogy 30 órás alapozó drámapedagógiai tanfolyamát 2009. november 28-29. és december 5-6-án tartja meg Bácsfeketehegyen. A képzés oktatói: Csordás Anett drámapedagógus és Patonay Anita színész-drámatanár Budapestről.

A kurzus célja a drámapedagógiai szemlélet megalapozása, a fenti módszeregyüttes alapjainak megismertetése és saját élményes tapasztalat szerzése. Leendő és gyakorló pedagógusok jelentkezését várjuk Lódi Andreánál a dramaped@gmail.com e-mail-címen és a 062 84 96 029-es telefonszámon.

Célunk, hogy az érdeklődő pedagógusok és színjátszó csoportvezetők tapasztalatot szerezzenek a drámapedagógia alapvető módszereinek használatáról. E képzés során maguk is alanyaivá válnak egy fantáziafejlesztő és önismereti tréningnek, annak érdekében, hogy a drámapedagógia nyújtotta eszköztárat a maguk szakterületének megfelelően és saját személyiségükkel összhangban tudják majd használni a későbbiekben.

A képzés két hétvégét vesz igénybe, amely idő alatt szállást és étkezést biztosítunk a résztvevőknek. A rendezvény támogatói a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság, a Szekeres László Alapítvány és a Tartományi Művelődési Titkárság.


III. DRÁMA-JÁTÉK-ISKOLA

Huszonöt vajdasági település harminckét intézményéből érkeztek pedagógusok a bácsfeketehegyi kultúrotthonban megtartott drámapedagógiai módszertani találkozóra, melyet szervezetünk és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet közösen szervezett meg 2009. október 3-án. A rendezvényen két vajdasági és hat budapesti szakember tartott bemutató órákat és műhelyfoglalkozásokat azzal a céllal, hogy a fent említett módszer alkalmazási lehetőségeivel tapasztalati úton ismertesse meg a résztvevőket.
Az összesereglett pedagógusok a bácsfeketehegyi óvodások és általános iskolások közreműködésével bemutatott órákon megfigyelőként vettek részt. A magyarkanizsai Mácsai Mónika egy mesét dolgozott fel, a budapesti Hegedüs Réka angol órán, Körömi Gábor pedig történelem órán alkalmazta a dráma elemeit. Ezek az órák arra fókuszáltak, hogyan lehet a gyerekeket bevonni a tananyag feldolgozásába úgy, hogy mindannyian és végig aktív részesei legyenek az együtt töltött időnek - játékosan, mindenkit mozgósítva, egyenrangú partnerként. Fekete Ágnes (Bácsfeketehegy) és Bori Viktor (Budapest) közösen tartottak egy tanítási dráma órát, amely inkább nevelői, mintsem didaktikai célzattal bírt, a kiközösítés problémájával foglalkozva.
Azonban nemcsak a gyerekek, de a pedagógusok egy része is szeret még játszani. Ezt bizonyítja, hogy tömegesen vettek részt a Találkozó ún. saját élményű foglalkozásain. Budapestről érkezett Csordás Anett és Egervári György is, akik játékokat tanítottak nekik - eszközös játékokat, amelyek a diákok fantáziájának meglódítását szolgálják, vagy az érdeklődés felkeltését, vagy a jobb elmélyülést egy-egy téma kapcsán. Takács Gábor és Bori Viktor pedig a felelősség és közöny problematikáját dolgozta fel egy saját élményű tanítási dráma óra keretében a pedagógusokkal.

A Találkozó résztvevői a fenti órákon látottakkal és megéltekkel bővíthették módszertani eszköztárukat, emelett szakkönyveket és dvd-ket vásárolhattak. Visszajelzéseikben azt emelték ki, hogy jó érzés volt az ismerős arcokat újra látni és új ismeretségeket kötni. Ez a rendezvény ugyanis remek alkalom arra, hogy a régió különböző földrajzi pontjain tevékenykedő elhivatott pedagógusok (Torontálvásárhelytől Gombosig, Temerintől Hajdújárásig, Magyarkanizsától Bezdánig) megismerkedjenek egymással, egymás munkájával, nehézségeivel, megoszthassák tapasztalataikat, és tanácsokat kapjanak úgy a felkért előadóktól, mint egymástól. A megjelent hatvanöt pedagógus egy olyan közösségi élményben vett részt, amelyet a drámapedagógiára jellemző partnerség, egymás értékeinek elismerése és tisztelete fogott egybe. Ez az élmény segít újult erővel "nekiveselkedni" az előttük álló tanév munkájának, a hátralévő kihívásoknak.
A rendezvény lebonyolításában a szervezők partnerei a Feketics Művelődési Egyesület és a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének tagjai voltak. A rendezvényt támogatta: a Szülőföld Alap.
Fotóinkat a Galériában tekintheti meg.

Szülőföld Alap


A SZÍNJÁTSZÁSBAN NINCS HATÁR II.

A Körös-Vidék Drámapedagógiájáért Alapítvány és a Békés Megyei IBSEN Oktatási, Művészeti és Közművelődési Nonprofit Kft. Kulturális Irodája tréninget szervez Színjátszásban nincs határ II. címmel határon túli és Békés megyei színjátszócsoport-vezetők, bábcsoport-vezetők, drámapedagógusok részére.
A tréning 2009. október 9-10-én, péntek délutántól szombat délutánig valósul meg Gyulán. Trénerek lesznek: Perényi Balázs (a gyermekszínjátszók felkészítése: csoportalakítási és csoportvezetési gyakorlatok), Matekovits Mária (dráma és színház pedagógiai megközelítésben) és Czitor Attila (dramaturgiai ismeretek). A képzésre öt vajdasági csoportvezetőt várnak.
A rendezvény helyszíne: Madaras Kollégium (5700 Gyula, Szent István u. 69.). A szállást kollégiumi körülmények között biztosítják és péntek vacsorától szombat délig az étkezést is. A rendezvény támogatói: a Nemzeti Kulturális Alap és Békés Megye Önkormányzata. További információk: Lódi Andrea, tel: 062/84-96-029, mail: andrea@vmmi.org).

VAJDASÁGI TURNÉN A FOGSÁGBAN CÍMŰ SZÍNHÁZI NEVELÉSI PROGRAM

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával december elején három vajdasági település iskoláiban: Kishegyesen, Bácsfeketehegyen és Bácsgyulafalván tart színházi nevelési foglalkozást a budapesti Kerekasztal Színházi Nevelési Központ. A színházi nevelési program kidolgozott színházi előadásból és a nézők - a diákcsoport - aktív részvételére épülő feldolgozó részből áll, és mindig valamilyen fontos társadalmi, erkölcsi, emberi probléma köré épül. A foglalkozásokban színészként és drámapedagógusként egyaránt képzett színész-drámatanárok egy osztálynyi csoporttal dolgoznak, hogy minden egyes vélemény, ötlet, személyes megjegyzés meghallgatásra találjon. Az előadást megelőző, megszakító, vagy azt követő feldolgozó részekben a fiatalok színházi eszközöket, munkaformákat használva, gyakran szerepbe bújva, megélt tudást szereznek az adott problémakörről. A Fogságban című foglalkozás, amelyet most a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság közvetítésével elhoznak Vajdaságba, a hatalom kérdéskörét vizsgálja. A célközönség 1-2. osztályos kisiskolás. Nekik és velük játsszák A császár új ruhája című Andersen-klasszikus feldolgozásával készült foglalkozást Perényi Balázs rendezésében. A Kerekasztalosok története ott kezdődik, ahol az Andersen-mese véget ér: a börtönbe vetett, igazmondó fiú és társai útját követi. Színész-drámatanárok: Bethlenfalvy Ádám, Hajós Zsuzsa, Lipták Ildikó, Nyári Arnold. Díszlet: Braun Orsolya. Jelmez: Szabó Zsuzsa. Rendező: Perényi Balázs. A foglalkozás 2007-ben a IV. Országos Gyermekszínházi Szemlén különdíjat nyert.

A foglalkozások időpontjai:
December 1.: Kishegyes, 11.00, 13.00, 15.30
December 2.: Bácsfeketehegy, 9.00, 11.30
December 3.: Bácsgyulafalva, 9.00 és Kishegyes, 13.00


DRÁMA - JÁTÉK - ISKOLA

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság
a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel,
a Feketics Művelődési Egyesülettel és
a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületével együttműködésben meghirdeti
Dráma - játék - iskola elnevezésű,
III. módszertani találkozóját tanítóknak, tanároknak, színjátszó rendezőknek, óvónőknek, pedagógusoknak, érdeklődőknek.

2009. október 3-án, Bácsfeketehegyen
bemutató órák
műhelyfoglalkozások
óraelemzések, szakmai beszélgetések


Közreműködnek a bácsfeketehegyi óvoda és általános iskola diákjai.
A résztvevők óvodás és általános iskoláskorú diákokkal láthatnak bemutató órákat, melyek során dramatikus módszereket alkalmaznak kollégáik. Ötleteket lophatnak, játékokat tanulhatnak, és óravezetést elemezhetnek, pedagógiai és módszertani kérdésekről beszélgethetnek.
Saját bőrükön is kipróbálhatják, milyen élmény egy drámás óra részesének lenni, ha az ún. saját élményű órákra jelentkeznek. Felhívjuk az érdeklődők figyelmét, hogy ez utóbbi műhelyfoglalkozások korlátozott számban látogathatóak, ezért kérjük előzetes jelentkezésüket!

Program:
Tárgyak, melyek jó, ha minden drámatanár zsebében vannak

9.00 -10.30, kisterem
Csordás Anett saját élményű órája tanítóknak, tanároknak, színjátszó rendezőknek 90 percben

Egy csokorravaló azokból a tárgyakkal történő játékokból, melyekkel tartalmasabbá, izgalmasabbá tehetjük a tanórákat, foglalkozásokat.

Játékok csoporton belüli konfliktuskezelésre
11.15 -13.30, kisterem
Csordás Anett saját élményű órája tanítóknak, tanároknak, színjátszó rendezőknek 120 percben
Oldó ötletek olyan esetekre, amikor valami gond van az osztályon, csoporton belül - idegenkedés, kiközösítés, vagy gátlásosság.

Tengerpart
14.30 -17.30, kisterem
Takács Gábor 180 perces saját élményű drámaórája felnőtteknek (pedagógusoknak, színházi szakembereknek, mindenkinek, akit érdekel "testközelből" a tanítási dráma működése)
A drámaóra megtörtént eseményen alapul és a felelősség, emberség, a közöny témáját próbálja egyetlen helyzeten keresztül minél összetettebben megvizsgálni. A foglalkozáson közreműködik: Bori Viktor (Budapest).

Vackor
9.00 -10.15, nagyterem
Mácsai Mónika bemutató órája óvodásokkal
Az óvodásokat játékra invitáló foglalkozásnak Fésűs Éva: Mese egy vadkörtefáról című műve szolgáltatja az alapját.

Születésnap
10.30 -13.30, nagyterem
Fekete Ágnes és Bori Viktor tanítási drámaórája negyedikesekkel 180 percben
Egy központi képre épülő tanítási drámaóra a kiközösítés, a kiközösítés érzése témakörében.

Buli van! Party time!
14.30 -15.45, nagyterem
Hegedüs Réka bemutató órája nyolcadikosokkal.
Alkalmazott dráma angol órán.

Történelem - drámás szemmel
16.00 -17.30, nagyterem
Körömi Gábor bemutató órája hetedikesekkel.
Ezen az 1848/49-es szabadságharccal foglalkozó órán az ismeretanyag feldolgozása, átadása, ismétlése drámás elemekkel történik.

Helyszín:
Feketics Művelődési Egyesület
JNH. u. 24, Bácsfeketehegy
További információk: Fekete Ágnes, tel.: +381/60-08-71-984
E-mail: dramaped@gmail.com.

A rendezvényt a Szülőföld Alap támogatja.

Letölthető részletes program


2009-es tervek

Elkészült 2009-es eseménynaptárunk, amelyben a VMDT, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete és a Feketics Művelődési Egyesület együttműködésében megvalósuló rendezvények, és partnerszervezeteink eseményei szerepelnek. Benne a III. Dráma-Játék-Iskola dátuma, versmondó és színjátszó találkozók...
Letöltés.


VAJDASÁGIAK A HATÁRTALAN GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ FESZTIVÁLON

Május 9-10-én megtartott Gyermekszínjátszó Találkozónkról a zsűri (Hajós Zsuzsa, Mess Attila, Sereglei András) döntése alapján a bácsfeketehegyi Mazsola csoport jutott tovább a nyírbátori Határtalan fesztiválra. A nyírbátori találkozóra a vajdasági csoport mellett három magyarországi, három erdélyi és egy kárpátaljai csoport kapott meghívást május 21-22-ére. Az értékelő bizottság (Fridrik Noémi színművész és Nagy István Attila színikritikus) második díjat ítélt oda a vajdasági csapat Tamás kocsis című előadásáért, melyet Benedek Elek meséje nyomán készítettek közös dramatizálással.
A Feketics Művelődési Egyesület Mazsola csoportjának tagjai: Farkas Szintia, Ficze Árpád, Göncöl Boglárka, Nyírádi Sándor, Perlaki Adriána, Perlaki Enikő, Szarka Áron, Tóth Erzsébet és Török Noémi. Csoportvezetőjük: Lódi Andrea.


A GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ TALÁLKOZÓRÓL

Minőség. Nyitottság. Humor. Tolerancia. Figyelem. Életöröm. Tisztelet. Együtt-lélegzés. Ragaszkodás. Ezekkel a fogalmakkal írhatjuk körül azt a hangulatot, ami 2009. május 9-10-én a bácsfeketehegyi színháztermet belengte. Második gyermekszínjátszó találkozónkon, amelyet a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel szerveztünk, kétszázötvennégy fellépő és huszonhárom rendező tanár munkájának gyümölcsét élvezhettük. És ez nem csak egy frázis, valóban élvezhető előadásokat láttunk, és ezt a Találkozó művészeti bizottsága - Mess Attila színművész, Hajós Zsuzsa drámapedagógus, Sereglei András színész-drámatanár - is hagsúlyozta.

Helyén volt a zombori Magyar Polgári Kaszinó gyermekszínjátszóinak eredeti humora, a bácskossuthfalvi Id. Kovács Gyula iskola tanulóinak testreszabott feladatvállalása, a bácsfeketehegyi Pom-pom drámaszakköröseinek színpadi biztonsága, a Nagybecskereki Oktatási Központ törpéinek hiteles pillanatai, a horgosi Pöttömszínpad hihetetlenül fantáziadús ötletei, a szabadkai Szárnyaló csoportnál a valós diákéletből merített problémák vállalása, a szabadkai Népkör kis csapatának pontossága és fegyelmezettsége. Csodálatra méltó volt a noszai Éjjeli Pávaszem precíz karakterábrázolása, a Szép Szó műhelyesek elmélyült szöveginterpretálása, a kulai Tini-Actors csoport játszóinak ügyessége, a doroszlói Petőfi Sándor iskola negyedikeseinek példás egyszerűsége, a gunarai Táltos csoport kimunkált hangulatépítése, a nagybecskerekiek Katinka és Julinkájának játékossága. Írígylendő volt a bezdáni Varázspálca csoport szabad szövegkezelése, a bácsfeketehegyi Mazsola tagjainak rögtönzési képessége, a lendvai Carpe Diem remek figurateremtése, a ludasiak fergeteges humora és pontos játéka, a csantavéri 5.bések diákos jelenetszervezése, a csantavéri Figurások egymásra figyelése és briliáns váltásai, az adai Cseh Károly iskola nyolcadikosainak őszintesége.
Az örömteli pillanatokat csak fokozta, hogy vendégelőadókként felléptek a szilágyiak (Mosoly Amatőr Társulat) Lénárd Róbert Dagasztók című Pataki László-díjas vígjátékukkal, és hogy délutánonként a Szabadidő-Szervezők Egyesületének tagjai fergeteges játéksorral segítették a fellépő gyerekek közösséggé formálódását. A játékos foglalkozásokkal párhuzamosan mindkét napon jóindulatú és minden résztvevő számára hasznos szakmai értékelés folyt a rendező tanárok körében. A szakmai zsűri amellett, hogy egyöntetű elismerését fejezte ki a vajdasági gyermekszínjátszók színpadi jelenléte és közlési szándéka kapcsán, az egyes előadásokról részletekbe menő elemzést adott a pozitívumok és az esetleges hiányosságok, fejlesztendő területek tudatosítása érdekében. Végül, hosszas töprengés után (hiszen annyi jó előadás volt!), a következő döntést hozta nyilvánosságra. A Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó zárórendezvényére Debrecenbe a nagybecskerekiek Katinka és Julinka című előadása kap meghívást, a nyírbátori Határtalan Gyerekszínjátszó Fesztiválra pedig a bácsfeketehegyi Mazsola csoport Tamás kocsis című előadása.

Reméljük, hogy a Találkozó minden résztvevőben megerősítette a színház szeretetét, és azt a tudatot, amit Pál Károly, a Feketics Művelődési Egyesület elnöke, a Vajdasági Magyar Szövetség ügyvezető alelnöke megnyitó beszédében kiemelt, hogy "magyarnak lenni nekünk jó, másoknak meg nem árt". Köszönjük együttműködő partnereink - a Feketics Művelődési Egyesület, a Magyar Drámapedagógiai Társaság (Hu), a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete, és a Nyírbátori Kulturális Központ (Hu) - segítőkészségét, és támogatóink - a Szekeres László Alapítvány, Kishegyes Község Önkormányzata, az NCA, és a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság jóindulatát! Találkozunk jövő májusban.
Fotóinkat a galériában találja.


TANÍTÁSI DRÁMA KURZUS

2009. július 6-tól egyhetes intenzív továbbképzést szervezünk olyan pedagógusok számára, akik rendelkeznek alapismeretekkel a drámapedagógia terén (nálunk vagy másutt legalább 30 órás képzésen már részt vettek). A továbbképzést Takács Gábor drámapedagógus, a Káva Kulturális Műhely színész-drámatanára és művészeti vezetője tartja. Érdeklődni és jelentkezni Bozóki Kláránál lehet a + 381 64 150 66 93-es telefonszámon vagy a dramaped@gmail.com villámposta címen.


BEFEJEZŐDÖTT A MOZGÁSMŰVÉSZETI KÉPZÉS

Víg Ágnes, a Keleti István Művészeti Iskola mozgástanára vezetett képzést február-március folyamán Bácsfeketehegyen. Tanfolyamunk résztvevői újvidéki, magyarkanizsai, kispiaci, tóthfalusi, martonosi, kulai, doroszlói, topolyai és bácsfeketehegyi illetőségű amatőr- vagy gyermekszínjátszó csoportvezetők, tanítók és óvónők voltak. Olyan gyakorlatokat és játékokat tanultak, melyek használata segít levezetni a gyerekek felesleges energiáit, fejleszti mozgáskoordinációjukat, ügyességüket és kitartásukat, együttműködő készségüket és társaik iránti bizalmukat. Emellett színpadi megjelenésüket élvezhetővé teszi. Fogócskák, bemelegítő játékok és gyakorlatok, talajra szoktató gyakorlatok, mozgásos csoportépítő- és bizalomjátékok, erő- és egyensúlygyakorlatok, lazító gyakorlatok, a moldvai néptánc és a kontakt tánc elemei, ritmusérzék fejlesztő gyakorlatok, a pantomim és a karaktergyakorlatok alapjai kerültek tarsolyukba.
A képzés a Szülőföld Alap és a Tartományi Kisebbségügyi Titkárság támogatásával valósult meg. Fotóinkat a Galériában találja.


GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ TALÁLKOZÓ

Május 9-10-én gyermekszínjátszó találkozót tartunk a bácsfeketehegyi színházteremben, ahol két nap alatt húsz előadás kerül színpadra. A találkozón Zombor, Bácskossuthfalva, Bácsfeketehegy, Kula, Szabadka, Horgos, Nagybecskerek, Csantavér, Gunaras, Nosza, Bezdán, Ada, Ludas és Doroszló színjátszói mutatkoznak be egymásnak. Vendégeink lesznek a szilágyiak (friss Pataki László-díjas előadásukkal) és a lendvaiak (friss, szlovén nyelvterületen első helyezést nyert magyar nyelvű darabjukkal).
Az itt bemutatott produkciók egyike meghívást kap a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó zárórendezvényére Debrecenbe (feltétel: alsósoknál 15, felsősöknél 25 perc műsoridő), egy másik előadás pedig a Határtalan Gyerekszínjátszó Fesztiválra Nyírbátorba (feltétel: felső tagozatos korosztály). Az egyes napok végén a csoportvezetők szakmai visszajelzést kapnak. Az értékelést Hajós Zsuzsa drámapedagógus, színjátszó rendező (Budapestről, a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ és az Országos Diákszínjátszó Egyesület munkatársa), Mess Attila színész, színjátszó rendező (Szabadkáról, a Szabadkai Népszínház és a lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet Munkatársa) és Sereglei András színész-drámatanár, színjátszó rendező (Budapestről, a Káva Kulturális Műhely munkatársa) végzi. A kerekasztal-beszélgetéssel párhuzamosan a gyerekek közös játékban vehetnek részt, melyet a Szabadidő-Szervezők Egyesületének tagjai vezetnek.
A rendezvény megvalósításában együttműködő partnereink: a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (Zenta), a Feketics Művelődési Egyesület (Bácsfeketehegy), a Magyar Drámapedagógiai Társaság (Budapest), a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete (Bácsfeketehegy), és a Kulturális Központ (Nyírbátor).
Támogatóink: Szekeres László Alapítvány, Kishegyes Község Önkormányzata, NCA, Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság.


PROGRAM
MÁJUS 9., szombat

idő
műsor
csoport
9.00
érkezés
10.00
megnyitó
10.05
A farkas, Piroska és a többiek
MPK,Zombor
10.35
Semmire semmi gondom
NN, Bácskossuthfalva
11.00
Há' na!
Pom-pom, Bácsfeketehegy
11.25
Hó Feri és a hét törpe
NOK, Muzsla
11.45
A pókhálós történet
Pöttömszínpad, Horgos
12.00
A makrancos lány
Szárnyaló, Szabadka
12.25
Fából költött vaskarika
Népkör, Szabadka
12.50
ebéd (kultúrotthon)
14.00
Senki sem figyel rám
Éjjeli Pávaszem, Nosza
15.15
Összeállítás Radnóti verseiből
Szép Szó Műhely, VMVE
15.45
Záporpróba
Tini-Actors, Kula
16.30
értékelés / játék
19.00
vacsora (kultúrotthon)
20.00
Dagasztók
Mosoly, Szilágyi

MÁJUS 10., VASÁRNAP

idő
műsor
csoport
9.00
érkezés
10.00
köszöntő
10.05
Illemtan gyerekeknek
Petőfi Sándor Á.I., Doroszló
10.25
A kis gyufaárus lány
Táltos, Gunaras
10.50
Katinka és Julinka
NOK,Nagybecskerek
11.20
Csontos Szigfrid
Varázspálca, Bezdán
11.55
Tamás kocsis
Mazsola, Bácsfeketehegy
12.20
Carpe Diem
Carpe Diem, Szlovénia
12.55
ebéd (kultúrotthon)
14.00
Fehérlófia
Ludas Matyi ME, Ludas
14.35
A jószívű farkas
5.b, Csantavér
15.00
Az együgyü csizmadia...
Figurások, Csantavér
15.20
Bagoly mondja
Cseh Károly Á.I., Ada
15.45
értékelés / játék
18.30
vacsora (kultúrotthon)

programfüzet letöltése

TRÉNING BÉKÉSCSABÁN

A Békés Megyei IBSEN Oktatási, Művészeti és Közművelődési Társaság Kulturális Irodája és a Körös-Vidék Drámapedagógiájáért Alapítvány a Színjátszásban nincs határ címmel határon túli és Békés megyei színjátszócsoport-vezetők, drámapedagógusok részére közös tréninget szervezett 2009. február 13-14-én. A tréningre Vajdaságból négy főt delegálhattunk. Az előadók Ruzsa Ildikó és Perényi Balázs voltak. Szervezetünket bezdáni és kishegyesi tagjaink képviselték a képzésen.


2008-as RENDEZVÉNYEK

Drámatársaságunk, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületével, a Feketics Művelődési Egyesülettel és a Forrás Színházzal együttműködésben 2008-ban megvalósított programjai megtekintehőek itt.


MOZGÁSMŰVÉSZETI KÉPZÉS INDUL

Gyermek- és diákszínjátszó csoportvezetők részére 2009. február 14-én mozgásművészeti tanfolyam kezdődik Bácsfeketehegyen. A hatvan órás tréning célja, hogy a vajdasági magyar színjátszó csoportvezetők szakmai tudását bővítse, a színpadi mozgás alapelveivel és lehetőségeivel mélyebben is megismertesse. A gyakorlati jellegű képzés elvégzése után a csoportvezetők bármilyen jellegű előadást kreatívabban állíthatnak színpadra, hiszen a mozgás és a színpadi cselekvés a hagyományos színpadi játékoktól a mozgásszínházi darabokig minden műfaj szerves része.
A kurzust Víg Ágnes budapesti mozgástanár vezeti. A képzés összesen négy hétvégét vesz igénybe. A tervezett időpontok: 2009. február 14-15., február 28.-március 1., március 7-8 és március 21-22.
A képzés tartalmából: A mozgás lehetőségei és szerepe. Tréningfajták, gyakorlattípusok. Bemelegítő játékok. Térérzékelő, a megfelelő térhasználatot elősegítő játékok. Csoportépítő és koncentrációfejlesztő játékok. A népi gyermekjátékok gyakorlattípushoz tartozó játékok, gyakorlatok. Kórusmozgás, tükörgyakorlatok. Karaktergyakorlatok, pantomim. Motívumsorok szerkesztési elvei. Mozgástréning tervezése.
Jelentkezni Lódi Andreánál lehet a 062 84 96 029-es telefonszámon vagy a dramaped@gmail.com e-mail címen.


MÓDSZERTANI TALÁLKOZÓ MÁSODSZOR

szeptemberben történt

Tizenegy drámatanár, hetven pedagógus és kilencven gyerek vett részt a 2008. szeptember 27-én Bácsfeketehegyen megtartott drámapedagógiai találkozón, amely a régió legnépesebb magyar nyelvű pedagógiai rendezvénye volt. Az előadók Mácsai Mónika magyarkanizsai óvónő kivételével zömében magyarországi szakemberek voltak. Az ügynek sikerült megnyerni a pillanatnyilag legjobb színjátszó rendezőket (itt volt Hajós Zsuzsa, Németh Ervin és Perényi Balázs, akik a 2008-as Országos Diákszínjátszó Találkozó arany minősítésű rendezői); foglalkozást vezetett Patonay Anita és Csordás Anett, akik a vajdaságban folyó drámapedagógiai képzések vezetői; ezen kívül Tóth Zsuzsanna előadóművész, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus Művészeti Programok Főosztályának vezetője; illetve a nemzetközi berkekben is ismert Káva Kulturális Műhely drámatanárai - legnagyobb örömünkre közöttük volt a bácsfeketehegyi Fekete Ágnes is, aki a 2008/09-es tanévben náluk gyakornokoskodik. A résztvevő pedagógusok Vajdaság 16 településének iskoláiból érkeztek (Ada, Bácskossuthfalva, Bezdán, Csantavér, Gunaras, Hajdújárás, Kanizsa, Kishegyes, Óbecse, Orahovó, Szenttamás, Temerin, Topolya, Újvidék, Zenta, és megjelentek a bácsfeketehegyi iskola képviselői is). A bemutató órákon a helyi óvoda nagycsoportosai működtek közre - Szakács Sára óvónő csoportja, illetve a Nikola Đurković általános iskola 5., 7. és 8. osztályos magyar nyelvű tanulói Molnár Leonóra, Oroszi Sándor és Kanyó István osztályfőnökök vezetésével.


A drámapedagógia alapjai

folyamatban van a novemberi képzés

2008. november 8-9-én tartottuk meg az őszi drámapedagógiai alapozó képzés első részét Patonay Anita és Csordás Anett vezetésével. A tanfolyam huszonegy résztvevője Adáról, Bácsfeketehegyről, Bácskossuthfalváról, Bezdánból, Csantavérről, Hajdújárásról, Kispiacról, Óbecséről, Szabadkáról, Szenttamásról és Topolyáról érkezett. Közöttük színjátszó csoportvezetők, óvónők, tanítók, és felső tagozatokon tanító tanárok is vannak. A pörgős, vidám hangulatú első hétvége tematikája az alábbi volt: ismerkedő és csapatépítő játékok, képesség és készségfejlesztő gyakorlatok (ezen belül koncentrációs, memória- és érzékelésfejlesztők), beszédre késztető játékok, fantáziafejlesztő játékok, improvizációs gyakorlatok és dramatizálás. Az azonnal "hazavihető" és használható játékok elsajátítása mellett hasznosnak bizonyultak a képzés részét képező pedagógiai viták és a művészetpedagógiai szakirodalommal való ismerkedés is. Folytatás: november 22-23-án. A képzés támogatói a Szekeres László Alapítvány és a Tartományi Kisebbségügyi Titkárság. Fotók a Galériában.


A SEPSISZENTGYÖRGYIEK ELŐADÁSA

2008. november 17-én Bácsfeketehegyen

A sepsiszentgyörgyi Osonó diákszínjátszó társulat november 17-én mutatja be Bácsfeketehegyen a Részletek a bolyongás meséiből című előadását. A darab Romániában rangos országos díjat nyert, így meghívták a belgrádi FIST-Nemzetközi Fiatalok Színházi Találkozójára, amely november 10-16-ig tart. Ezt követően a társulat Vajdaság néhány településén vendégszerepel.

A sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnázium Osonó diákszínjátszó társulatát az elmúlt években többször díjazták az erdélyi magyar diákszínjátszók fesztiválján, magyarországi meghívásoknak tettek eleget, majd kétszer (2005-ben és 2007-ben) az ország legjobb diáktársulata címet érdemelték ki Bukarestben.

"A RÉSZLETEK A BOLYONGÁS MESÉIBŐL c. előadásunk egy féléves kísérlet eredményeként született. Az előadás egy vizuális gondolat. Kísérletünk tárgya: a színházi szertartás és jelenidő, a láthatatlan láthatóvá tevése. Képek és hangulatok. Álmok. Mozaikok. A színházi szertartásban megmutatott önmagunk. Minden, ami bennünk van. Az előadás egy olyan vizuális gondolat megteremtése, amelyben vágyaink, álmaink, félelmeink és szorongásaink jelennek meg a színházműhelyünkre jellemző teatrális nyelvben. A történetiséget teljesen megszüntetve részleteket, víziókat mutat meg a bennünk megszülető, sokszor még önmagunk elől is elrejtett érzésvilágról. Ezekből áll össze a "mese". Bolyongunk az életben. Bolyongunk önmagunkban. Bolyongunk... és közben nem marad más, mint egy korty bort meginni közösen a nézővel és együtt keresni a befele figyelés, a megtisztulás lehetőségeit és a Csend hangjait."

A társulatról és az előadásról bővebb információkat kaphatnak a www.osono.extra.hu weboldalon.


60 ÓRÁS MOZGÁSTANFOLYAM

előzetes

2009. februárjában és márciusában 60 órás mozgásművészeti képzést szervezünk gyermek- és diákszínjátszó csoportvezetők részére. A kurzust Víg Ágnes budapesti mozgástanár vezeti. A képzés négy hétvégét vesz igénybe, szombati napokra szállást tudunk biztosítani. Részletek hamarosan.

30 ÓRÁS DRÁMAPEDAGÓGIAI TANFOLYAM

2008. novemberében

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság 30 órás alapozó drámapedagógiai tanfolyamot hirdet, melyre 2008. november 8-9. és november 22-23-án kerül sor Bácsfeketehegyen. A képzés oktatói: Csordás Anett drámapedagógus és Patonay Anita színész-drámatanár Budapestről.
A kurzus célja a drámapedagógiai szemlélet megalapozása, a fenti módszeregyüttes alapjainak megismertetése és saját élményes tapasztalat szerzése. Leendő és gyakorló pedagógusok jelentkezését várjuk a dramaped@gmail.com e-mail-címen és a 064 115 00 76-os telefonszámon.

Ebben az évben másodízben kerül sor a tanfolyam megszervezésére. Célunk, hogy az érdeklődő pedagógusok tapasztalatot szerezzenek a drámapedagógia alapvető módszereinek használatáról, és ízelítőt kapjanak az élmény alapú tanítás lehetőségeiről. E képzés során maguk is alanyaivá válnak egy fantáziafejlesztő és önismereti tréningnek, annak érdekében, hogy a drámapedagógia nyújtotta eszköztárat a maguk szakterületének megfelelően és saját személyiségükkel összhangban tudják majd használni a későbbiekben.

Patonay Anita és Csordás Anett vezetésével a résztvevők használható gyakorlati útmutatót kapnak a diákok motiválásához. Megismerkednek számos olyan gyakorlattal és játékkal, amelyeket nevelési és tanítási céljaik érdekében használhatnak és formálhatnak. Eszközöket kapnak az osztály elcsendesítéséhez és vitalizálásához, nyelvórákon a beszédre késztetéshez, irodalmi anyagok feldolgozása során bevethető színházi formák használatához. Mindezzel egy olyan légkör megteremtéséhez, amelyben a tanulók jókedvvel és aktívan láthatnak hozzá a tanuláshoz.

A képzés két hétvégét vesz igénybe, amely idő alatt szállást és étkezést biztosítunk a résztvevőknek. A hozzájárulási díj 500 dinár.


MEGJELENT A SZÉP SZÓ

Megjelent a vajdasági versmondók periodikája, a Szép Szó. A lapban beszámolók olvashatók a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének 2007. augusztusa és 2008. augusztusa közötti programjairól, emellett sok más hasznos információ is található: felhívások a közelgő versenyekről, egy ajánló a Biblia Éve kapcsán született előadásukról...

Letöltés:

 
Fedőlapok
 
Belső oldalak

II. DRÁMA - JÁTÉK - ISKOLA

2008. szeptember 27., szombat

a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság II. módszertani hétvégéje tanítóknak, tanároknak, gyermek- és diákszínjátszó rendezőknek, pedagógusoknak, érdeklődőknek
bemutató órák
műhelyfoglalkozások
óraelemzések, szakmai beszélgetések
színházi nevelési program
Közreműködnek a bácsfeketehegyi óvoda és általános iskola diákjai. A résztvevők óvodás és általános iskolás korú diákokkal láthatnak bemutató órákat, melyek során dramatikus módszereket alkalmaznak kollégáik. Ötleteket lophatnak, játékokat és óravezetést elemezhetnek, pedagógiai és módszertani kérdésekről beszélgethetnek.
Saját bőrükön is kipróbálhatják, milyen élmény egy drámás óra részesének lenni, ha az ún. saját élményű órákra jelentkeznek. Felhívjuk az érdeklődők figyelmét, hogy ez utóbbi műhelyfoglalkozások korlátozott számban látogathatóak, ezért kérjük előzetes jelentkezésüket!
Letölthető programfüzet:
word-ben (rövid)
pdf-ben (teljes)

Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság
JNH u. 24, Bácsfeketehegy, 24323
információk: Lódi Andrea, tel: +381 64 115 00 76
e-mail: dramaped@gmail.com

A rendezvény támogatói:
Szülőföld Alap
Tartományi Oktatási és Művelődésügyi Titkárság



GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ MŰHELYTALÁLKOZÓ

Megtartottuk a színjátszó csoportok találkozóját május 10-én Bácsfeketehegyen, amely a 2007. szeptemberében lezajlott színjátszó rendezői tanfolyam szerves folytatása volt. A rendezvényen 10 csoport mutatta be előadását, 122 általános iskolás korú diák lépett fel. A találkozó célja az együttműködés erősítése és a szakmai visszacsatolás biztosítása volt. Ennek érdekében tartottak foglalkozást a gyerekeknek Lingl Zsófia színész-drámatanár szakos hallgató (Budapestről) és Molnár Róbert színművész (Újvidékről). Az előadásokat a pápai Németh Ervin drámatanár, a magyarországi Országos Diákszínjátszó Találkozó többszörös első díjas rendezője, és Pataki András színész, rendező, a Forrás Színház igazgatója elemezte a felkészítő tanárokkal.
A Találkozón nem születtek helyezések, mert célunk az volt, hogy minden résztvevő elégedetten és új erőt kapva térhessen haza. Álláspontunk szerint a vajdasági magyar gyermekszínjátszás szakmai megerősítésének járható útja az, ha képzések előzik meg a műhelytalálkozókat, ahol azután részletes szakmai értékelésre kerül sor. A visszajelzések azt mutatják, mindenki nyitottsággal fogadta a kritikát, a gyerekek pedig élvezettel játszották végig a napot.
Németh Ervin beszámolója letölthető itt.
Az előadásokról készült fotók megtekinthetőek a Galériában.

A Találkozó a Szekeres László Alapítvány, a Tartományi Oktatási és Művelődésügyi Titkárság, és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával jött létre.


A IX. TISZA-MENTI GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ TALÁLKOZÓN JÁRTUNK MAGYARORSZÁGON

2008. május 30. és június 1. között tartották meg Lakiteleken a határon túli magyar gyermekszínjátszó csoportok IX. találkozóját, ahová a Szülőföld Alap támogatásával két csoportot vittünk. Ezt a rendezvényt kétévente szervezi meg a lakiteleki általános iskola és a Pitypang Alapítvány.
Szervezetünk két csoportot delegált: a szabadkai Csillagfény és a bácsfeketehegyi Mazsola színjátszó csoportot, összesen huszonhét résztvevővel. A Találkozón a lakiteleki gyerekek ünnepélyes megnyitóval fogadták a határon túliakat. Jelen voltak a noszai színjátszók is, valamint Románia és Szlovákia néhány csoportja (Székelyudvarhelyről, Szatmárnémetiből, Aradról, Párkányról és Alistálról). A három napos rendezvény kitűnő alkalmat adott egymás munkájának és életének megismerésére, és a közös szórakozásra. A legsikeresebb kísérőprogram a szombat délutáni fürdőzés volt a gyönyörű lakiteleki strandon - ez a program jelentette nagyon sok gyerek számára a nyaralást is egyben, hiszen kevesen engedhetik meg maguknak, hogy utazzanak, különösen külföldre, a vízumügyintézés akadályokkal terhes útvesztői miatt. Nagy élmény volt ez a szakmai kirándulás a gyerekek számára, nagy érdeklődéssel nézték végig egymás előadásait, élvezték az esti játékokat, a tábortüzet. A Találkozó ünnepélyes zárása pedig még inkább megerősítette az összetartozás érzetét a résztvevőkben.
A szabadkai csoport Mátyás és a szegedi főbíró című darabbal, a bácsfeketehegyi pedig a Kicsi kígyó című mesejátékkal szerepelt ezen a rendezvényen. Bár díjazásra idén sem került sor, a Tolnai Ottó drámatanár, Olajosné Kádár Ilona tanár, és Monzák Péter drámapedagógus-rendező összetételű értékelő bizottság szakmai kerekasztal-beszélgetésen elemezte a látott darabokat. A szabadkai csoport dícséretben részesült az esztétikai színvonal, a gyönyörű jelmezek, az ötletes díszletek, a jó zeneválasztás, és a főbíróné kiváló alakítása kapcsán (a rendező Hajbel Katalin volt), a bácsfeketehegyiek pedig a szép színpadképek, a szellemes képváltások, a jó ritmusú játék, a csapat egyként való színpadi létezése, valamint a főbb szereplők ötletes megformáltsága miatt (a játékot Lódi Andrea rendezte).
A Tisza-menti Gyermekszínjátszó Találkozón kialakult szakmai kapcsolatok számos későbbi együttműködés alapjait teremtették meg, reméljük, sikerül majd megvalósítani néhány közös programot a rendezvény résztvevőivel. A nyitottság minden oldalról adott.


Dráma - Játék - Iskola
drámapedagógiai módszertani nap

2007. október 27-én a bácsfeketehegyi Kultúrotthonban módszertani találkozót szervezünk tanítók és tanárok részére, melynek célja, hogy ízelítőt adjunk a drámapedagógia iskolai alkalmazásának lehetőségeiből. A rendezvényen magyarországi drámatanárok mutatnak be alsós, fölsős és középiskolai tanítási órákat (magyar, történelem, filozófia, osztályfőnöki óra...), melyek során az alkalmazott drámával ismerkedhetünk, szemlélődőkként. Saját élményű órákon való részvétellel lehetőség nyílik arra is, hogy az óra aktív részeseként személyes tapasztalatot szerezzünk a módszer használatáról. Előadásokat hallhatunk a drámapedagógia irányvonalairól, a magyarországi tapasztalatokról. Kérdezhetünk, beszélgethetünk. Megnézhetünk egy többtanáros komplex színházi nevelési programot... Ötleteket kapunk, hogyan tehetjük élményszerűbbé és eredményesebbé a tanítási folyamatot, hogyan növelhetjük a diákok tanulási motivációját, hogyan kezelhetjük az osztályon belüli viselkedési problémákat.

Ismerkedés a drámapedagógia eszköztárával.

Dráma - Játék - Iskola

2007. október 27., szombat

a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság I. módszertani hétvégéje tanítóknak, tanároknak, gyermek- és diákszínjátszó rendezőknek, pedagógusoknak, érdeklődőknek kiváló magyarországi drámatanárok közreműködésével.

bemutató órák
műhelyfoglalkozások
elemző beszélgetések
színházi nevelési program
szakkönyvek kiállítása`

Közreműködnek a bácsfeketehegyi általános iskola volt és jelenlegi diákjai.

A résztvevők különböző korú diákokkal láthatnak bemutató órákat, melyek során dramatikus módszereket alkalmaznak külhoni kollégáik. Ötleteket lophatnak, játékokat és óravezetést elemezhetnek, pedagógiai és módszertani kérdésekről beszélgethetnek.

Saját bőrükön is kipróbálhatják, milyen élmény egy drámás óra részesének lenni, ha az ún. saját élményű órákra jelentkeznek. Felhívjuk az érdeklődők figyelmét, hogy ez utóbbi műhelyfoglalkozások korlátozott számban látogathatóak, ezért kérjük előzetes jelentkezésüket!

Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság
JNH u. 24, Bácsfeketehegy, 24323
adószám: 105011634, törzsszám: 08874140
folyószámlaszám: 310-15926-62, Continental banka a.d.
www.feketics.com/dramaped
információk: Lódi Andrea, tel: +381 64 115 00 76
Barta Júlia, tel: 024/738-003
e-mail: dramaped@gmail.com

Részletes program

Ki az a páncélos lovag? - Jeanne d'Arc történelmi szerepe



Történelemóra felsősöknek.
Alkalmazott drámajátékok a történelemórán.
45 perces tanóra diákokkal és azt követően 45 perces beszélgetés felnőttekkel a látottakról és az alkalmazott drámáról. Foglalkozásvezető: Patonay Anita

AB
Személyes élményű drámaóra felnőtteknek
Ez a tanítási dráma foglalkozás egy nem kívánt terhességet és annak következményeit vizsgálja. A drámaóra két fiatalról és a környezetében élő emberekről szól. A történet az egymás iránti felelősséget és bizalmat helyezi fókuszba. A műhelymunkát vezeti: Patonay Anita

Patonay Anita
Színész-drámatanár, 2003 óta a Káva Kulturális Műhely tagja. A Keleti István Alapfokú Művészetoktatási Iskola két telephelyének és az Orbis Pictus Művészeti Iskola drámatanára.


Építsünk drámát!
Saját élményű műhelymunka pedagógusoknak.
A tanítási drámában színház és iskola szervesen összefügg: a szerepjáték, a szituációk, és színház megannyi eszköze segítségével a világról, és benne önmagunkról tanulunk, és persze nagyon pontosan meghatározható, ha éppen akarjuk tantárgyakhoz kapcsolható tanulási területekről.
Közös játékra, kísérletezésre hívok mindenkit. Induljunk ki egy helyzetből -legyen meglepetés, hogy melyikből- kezdjünk el játszani, improvizálni, és alakítsuk át egy tanítási dráma helyzetévé. Játékunk során arra teszünk kísérletet, hogy megtapasztaljuk, mi teszi olyan sajátossá a dramatikus tanulást.
A műhelymunkát vezeti: Telegdy Balázs

Telegdy Balázs
Az ELTE magyar-művelődésszervező szakpáron ismerkedtem meg a drámával, ezt tekintem a kiindulópontnak. Még a főiskola alatt csatlakoztam egy akkor alakuló drámapedagógiai egyesülethez, ez volt a Méta Kommunikációs Nevelési Kör. A közel tíz év alatt majdnem minden műfajban kipróbáltuk magunkat. Sokfelé próbálgattam magam is a dráma alkalmazási területeit: tanítottam általános iskolai magyar tanárként, osztályfőnökként, művészeti iskolában színjáték tanszakon, nyári táborban. Közben sokat tanultam különböző mesterek kurzusain (J. Neelands, E. Pennington, D. Davis), majd a Színművészeti Egyetem drámapedagógiai továbbképzési szakán.


Arany-ballada
Alkalmazott drámajátékok magyar órán. Bemutató foglalkozás hetedikesekkel
Foglalkozásvezetők: a Méta Egyesület tagjai
Megalakulásunk óta olyan nevelési módszeregyütteseket és programokat dolgoztunk ki és alkalmazunk a hatékony, gyermekközpontú, személyiségfejlesztést középpontba helyező nevelés, közművelődés széles területén, amelyek a színházi, művészeti nevelési technikákat és formákat ötvözik az alternatív pedagógiai irányzatok elemeivel. Most látható óránkat Arany János egyik balladájának témájára építettük fel.

Vásottak
TIE (színházi nevelési program) 15-17 éves kamaszoknak. Jean Coucteau Vásott kölykök című regényén és Forgách András azonos című drámáján alapul az 50 perces színházi előadás, melyet a foglalkozáson belül két részben játszunk el. A színházi előadással megteremtett kontextusban a gyerekekkel közösen a társadalomból kiszakadó, önálló törvényekkel rendelkező zárt közösségek működésével és veszélyeivel foglalkozunk.
Mi vonz minket a közösségbe, mit kaphatunk tőle, és mikor kezdünk elszigetelődni a világtól? Hogyan őrizhetjük meg saját magunkat, hozott értékeinket, és mennyire kell alkalmazkodnunk a vezetőkhöz? Ezekre a kérdésekre keresünk most választ.

Méta
A Méta Kommunikációs Nevelési Kör drámatanárokból álló egyesület, amely 1998 óta folyamatosan dolgozik gyerekekkel és fiatalokkal; folyamatosan valósít meg színházi nevelési foglalkozásokat és komplex, többtanáros drámafoglalkozásokat, színházi programokat, kulturális tevékenységeket, művészeti táborokat; működtet művészeti iskolai csoportokat, elsősorban Budapesten és vonzáskörzetében.


"Who are You?"
Egyórás saját élményű önismereti foglalkozás.
Egyszerű szabályjátékokat, ismerkedő, kapcsolatteremtő, csoportépítő játékokat szeretnék játszani a résztvevőkkel. Ezek a játékok használhatóak mind az alsós, mind a felsős osztályokban, de a felnőttek is élvezni fogják. Osztályfőnöki órákra, táborokba ajánlom, de egy-egy játék alkalmazható a tanítás során is: magyar órán egy-egy költő, író életrajzának megismeréséhez.
A műhelymunkát vezeti: Csordás Anett

A drámapedagógia arcai
Játékokkal tarkított rövid előadás a drámapedagógia értelmezési módjairól, a magyarországi irányokról, a magyar drámapedagógia meghatározó egyéniségeiről: Rudolf Éváról, Gabnai Katalinról, Kaposi Lászlóról. Közreműködik Patonay Anita, aki a TIE alapjaival ismerkedtet meg bennünket.
Foglalkozásvezető: Csordás Anett

Csordás Anett
Tíz éve kerültem kapcsolatba a drámapedagógiával és örök barátságot kötöttünk. Tanítottam gyerekeket, foglalkozom felnőttekkel. Voltam falusi iskolában tanár, és kétezer fős művészeti iskola igazgatója. Hiszem, hogy a játék elengedhetetlen kelléke a tanításnak és azt is, hogy jó pedagógusnak születni kell. Aztán pedig tanulni, tanulni, tanulni. Szeretném, ha ezen a továbbképzésen először együtt játszanánk kicsit, hogy jobban megismerjük egymást, aztán elmondhatnám, hogy mit is tudtam meg ez alatt a néhány év alatt a drámapedagógiáról.


Nehéz helyzet
Fényképről indított dráma 45 percben 13-16 éveseknek


Ránézünk erre a fotóra, és érezzük: szinte vibrál a levegő a képen látható két szereplő körül. S van még valaki, aki hiányzik a képről...
Egy feszültséggel teli családi szituáció körüljárása a pontos képolvasás tanításával egybekötve. Az óra anyaga felhasználható a mozgókép- és médiaismeret, az irodalom vagy a XX. századi történelem tanításához, de "elvihető" a helyzet a könyv, az olvasás és a gyerek kapcsolatának vizsgálata vagy éppen a "csonka" családi viszonyok traumáinak feltárása felé is.
Foglalkozásvezető: Németh Ervin

Németh Ervin
Dolgoztam nyelvtanárként és magyartanárként, de tanítottam drámát és mozgóképismeretet általános és középiskolában is. Írtam "drámás" szemléletű irodalom tankönyvet az 5-6. osztályosoknak Irodalom Birodalom címmel, jelent meg számos tanulmányom és adaptációkat tartalmazó kötetem a gyerekszínjátszással kapcsolatosan (legutóbb a Gyerekkívánságok). Néhány országos siker fűződik gyerek- és diákszínjátszó csoportjaimhoz (többek közt a Ludas Matyi, Szívügyeink, A legyek ura, Gyurma, Kölykök). Jelenleg a Forrás Színház író-dramaturgjaként dolgozom.

BONTÁS


8:00 - 8:45 - érkezés, regisztráció

8:45 - megnyitó

KISTEREM
saját élményű órák

9:00 - 10:30 - Who are You?, A drámapedagógia arcai (Csordás Anett)

11:00 - 13:45 - Építsünk drámát (Telegdy Balázs)

15:00 - 18:00 - AB (Patonay Anita)

NAGYTEREM
bemutató órák

9:00 - 9:45 - Nehéz helyzet (Németh Ervin)

10:00 - 11:30 - Arany ballada (Méta)

12:00 - 13:30 - Ki az a páncélos lovag? (Patonay Anita)

15:00 - 18:00 - Vásottak (TIE, Méta)

18:15 - 18:45 - zárás (Lódi Andrea)

A rendezvényen megtekinthetőek és megrendelhetőek a drámapedagógia, a beszédtechnika és a diákszínjátszás területén forgalomban lévő szakkiadványok.
A kínálatból:
Gabnai Katalin: Drámajáték 10-14 éveseknek
Gavin Bolton: A tanítási dráma elmélete
Játékkönyv, szerk. Kaposi László
Jonathan Neelands: Dráma a tanulás szolgálatában
Montágh Imre: Tiszta beszéd
Add Tovább!, szerk.: Szücsné Pintér Rozália
...

Együttműködő partnerek:
a Marczibányi Téri Művelődési Központ
Művészetpedagógiai Könyvesboltja,
a Drámatéka Kulturális Betéti Társaság,
Méta Kommunikációs Nevelési Kör,
Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete

A rendezvény támogatója
a Tartományi Oktatási és Művelődésügyi Titkárság,
a Szekeres László Alapítvány és a Magyar Nemzeti Tanács


GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ MŰHELYTALÁLKOZÓ

2008. május 10-én Bácsfeketehegyen találkozót szervezünk a vajdasági gyermek- és diákszínjátszó csoportok részére. Elsősorban azon rendezők csoportjait várjuk, akik részt vettek Németh Ervin színjátszó-rendezői tanfolyamán 2007. szeptemberében. A találkozó nem verseny jellegű, azonban a három tagú szakértő zsűri minden előadást elemez. A csoportok bemutatóját szakmai beszélgetés követi, a gyerekekre pedig közös játék vár. A találkozó célja az együttműködés szemléletének erősítése és a szakmai visszacsatolás biztosítása. A zsűri tagjai: Árvai Mária drámapedagógus, Németh Ervin drámatanár és Pataki András rendező Magyarországról.

PROGRAM

10:00
Megnyitó
színház
10:15
Szabó Lőrinc: Az ég az ablakon
Fény-Bárka, Magyarkanizsa. R.: Mácsai Mónika
színház
10:35
Hajbel Katalin: Mátyás és a szegedi főbíró
Csillagfény, Október 10. Á.I., Szabadka, R.: Hajbel Katalin
színház
11:10
Önarckép
Feketics ME, Pom-pom drámaszakkör, Bácsfeketehegy. R.: Lódi Andrea
színház
11:35
Tündérszép Ilona
Táltos színjátszó csoport, József Attila ME, Gunaras. R.: Túri Angelika
színház
12:10
Vargha Balázs: A tücsök és a hangyák
A nagybecskereki és a múzslyai anyanyelvápoló csoport. R.: Lukács Gabriella
színház
12:40
Hófehérke és a hét törpe
Tamásfalvi anyanyelvápoló csoport. R.: Szarka Edit
színház
13:00
ebéd
tüzi
14:00
Illyés Gyula: A buták versenye
Petőfi Sándor ME, Varázspálca, Bezdán. R.: Szabó Korina, Sipos Erzsébet
színház
14:30
Árgyélus királyfi
Szárnyaló, Sonja Marinkovic Á.I., Szabadka. R.: Blázsek Erika
színház
15:15
Kata és a hét törpe
Sziporkák, Kispiac. R.: Csőke Melinda
színház
15:35
szünet
16:00
Előadáselemzés (rendezők) - v.: Árvai Mária, Németh Ervin, Pataki András
tüzi
16:00
Drámafoglalkozás (alsósok) - v: Lingl Zsófia
tüzi
16:00
Színésztréning (felsősök) - v.: Molnár Róbert
színház
18:00
Zárás
színház
18:10
Kárpáti Péter: Pájinkás János
Színes Szilánkok Diákszínpad, Újvidék. R.: robertmolnar & co.
színház
19:00
hazautazás

A Találkozó a Szekeres László Alapítvány, a Tartományi Oktatási és Művelődésügyi Titkárság, és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával jött létre.