headerphoto
Mit málló kőre nem bizol: mintázd meg levegőből. (Weöres S.)

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság céljai és feladatai

A szervezet létrejöttének társadalmi-pedagógiai háttere


    A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság 2007. tavaszán alakult meg Bácsfeketehegyen. Az a törekvés hozta létre, hogy a drámapedagógia, mint a nyugati kultúrkörben általánosan elterjedt reformpedagógia irányzat Vajdaságban is ismertté és használatossá váljék. Ezzel a szervezet egy folyamatban lévő pedagógiai szemléletváltáshoz kíván hozzájárulni a régióban.
    Az információs társadalom kihívásaira válaszoló pedagógiai szemléletváltás középpontjában a személyiségközpontúság és a teljesítményképes tudás megszerzése áll. Az iskola feladata a kulcsképességek (problémaérzékenység, problémamegoldó képesség, szerkezetlátás, a lényeg felismerése, kreativitás, ítélőképesség, döntésképesség, kommunikációs készség, az együttműködés képessége, a továbbtanulás képessége) fejlesztése.
    A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság a drámapedagógia eszközrendszerének megismerését és használatát kínálja, mint a fenti szemlélet megvalósításának egyik lehetséges útját. Ez a művészetpedagógiai rendszer segíti a személyiség harmonikus fejlődését; nyitottságra nevel; élmény alapú tanulást tesz lehetővé, a tanulók aktív részvételét megkívánva; lehetőséget nyújt a kulcsképességek fejlesztésére. Régiónkban is egyre szükségesebb lesz ezeknek a készségeknek a megléte az iskolából kikerülő, a folyton változó világba becsöppenő fiatalok számára.
    A drámapedagógia elemei alkalmazhatóak a nevelés és oktatás különböző terein és szintjein. Színesebbé teszi az oktatást, érzelmi töltettel gazdagítja, így maradandóbbá teszi az elsajátítottakat. Addig, amíg nem szerepel önálló tantárgyként - mint az európai oktatási gyakorlatban -, kiválóan használható módszerként is az anyanyelv, a történelem, a testnevelés, az idegen nyelv. órákon, szakkörökön. A drámapedagógiai társaságnak fontos szerepe lesz a pedagógusok továbbképzésében ezen a szakterületen, illetve abban a törekvésben, hogy ez az ágazat bekerüljön az intézményes felsőoktatásba. A 2003-as szerbiai oktatási reform tervezetében már megjelent a dráma és mozgás című művészeti nevelési terület, a zenei és vizuális neveléssel egyenrangúan, 1-6. osztályig kötelező jelleggel. Ezt a következő oktatási minisztérium eltörölte, viszont maradtak dramatikus elemek az anyanyelv tanításának körében a jelenleg érvényben lévő tanmenetben. A szervezet a vajdasági drámapedagógiai mozgalom megerősítésével lépéseket tesz a szakterületnek az oktatási rendeszerbe való zökkenőmentes beillesztése érdekében.

    A drámapedagógiának, mint a színház eszközrendszerét használó művészetpedagógiai rendszernek, szoros kapcsolata van a színjátszással. A mai vajdasági magyar gyerek- és diákszínjátszás helyzetét árvaság jellemzi. Ez a nemzeti kultúra megőrzésében, a játszó gyerekek alkotó erőinek felszabadításában, a művészet iránti érdeklődésük finomodásában roppant fontos terület gazdátlanul tengődik. Nagyobb városainkban hivatásos színészek felvállalták az ügyet, másutt viszont ha van is gyermekszínjátszás, az gyakran esetleges és rövid életű (eltekintve néhány rendszeresen működő szakkörtől). A gyerekekkel foglalkozó pedagógusoknak vagy műkedvelőknek nincs kire támaszkodni, nincs kitől segítséget kérni. Nincsenek gyermekszínjátszó-rendező képzéseink, nincsenek tapasztalatcsere fórumok ebben a témában. Holott egy kis pedagógiai figyelemmel a színjátszás ürügyén sok minden megtanítható, nem mellesleg az együttjátszást semmi sem pótolhatja a fejlődő egyéniség életében. A VMDT gondozni kívánja ezt a területet, szakmai segítségnyújtással, képzések szervezésével, találkozókkal

A szervezet céljai és tevékenységi köre

Általános célok

  • Kiteljesedett személyiségek formálása a színház eszközrendszerének használatával.
  • A magyar kultúra (nyelv, irodalom, zene, hagyományok, színházművészet.) iránti érdeklődés erősítése a vajdasági magyar gyerekek és fiatalok körében.
  • A különböző kultúrák közötti tolerancia fejlesztése a régióban közös játékokkal és egymás művészetének megismertetésével.

Feladatok

A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság konkrét feladata az, hogy

  • segítse a drámapedagógia és a színházi nevelés (Theatre in Education, TIE) megismerését, terjedését és alkalmazását a vajdasági nevelői-oktatói gyakorlatban minden szinten,
  • támogassa és segítse a gyermek-, diák- és alternatív öntevékeny színjátszás fejlődését iskolai és iskolán kívüli területeken,
  • ellássa ezeknek a területeknek szakmai érdekvédelmét és képviseletét.

Hosszú távú célok

  • Vajdaságot átfogó hálózat kiépítése, intenzív kapcsolattartás iskolákkal, pedagógusokkal, szervezetekkel, kulturális egyesületekkel, intézményekkel.
  • Pedagógusképzések lebonyolítása (30 órás és 120 órásak) magyar és később szerb nyelven is, végcél: akkreditálás.
  • TIE (Theatre in Education/színházi nevelés) csoport indítása és tájoltatása.
  • Gyermekszínjátszó-rendező tanfolyamok szervezése.
  • Vajdasági magyar gyermekszínjátszó találkozó, mely selejtezője lenne az Országos Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozónak (Magyarország).
  • Szoros együttműködés a szabadkai tanítóképzővel, aktív jelenlét, végcél: tanszékalapítás.
  • Nemzetközi gyermek- és diákszínjátszó fesztivál létrehozása.
  • Szakirodalom megjelentetése.
  • Külföldi irodalom terjesztése.
  • Bel- és külföldi fórumokon és fesztiválokon való aktív részvétel.

Tevékenységek

  1. A drámapedagógia, a gyermekszínjátszás és a színházi nevelés területét érintő szakmai képzések (továbbképzések, szemináriumok, műhelyek, rendhagyó órák) szervezése, ezekhez anyagok készítése.
  2. Regionális és nemzetközi szakmai rendezvények szervezése (fesztiválok, tapasztalatcsere fórumok, konferenciák).
  3. Színjátszó műhelyekben színpadi játékok létrehozása és bemutatása, különös tekintettel azokra a településekre, ahol erre kiemelt szükség van (szórvány,.)
  4. A tagság tájékoztatása szakmai és szervezeti ügyekben.
  5. A szakterülethez tartozó ügyek koordinálása érdekében kapcsolattartás minisztériumokkal, intézményekkel, szervezetekkel.
  6. Kapcsolattartás a hazai és külföldi drámapedagógiai, színházi nevelési és gyermekszínjátszó szervezetekkel, műhelyekkel.
  7. Szakmai kiadványok megjelentetése és terjesztése.
  8. Pályázatok kiírása szakanyagok készítésére, írására, összeállítására.